- پایگاه اطلاع رسانی خداآفرین به روز - http://khodafarinberoz.ir -

طرح‌های آبیاری تحت فشار مرند وام بلاعوض دریافت می‌کنند‌

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خداآفرین به روز ، منوچهر رحمانی اظهار داشت: با توجه به خشکسالی های متعدد و کاهش چشمگیر آب در پشت سد و سفره‌های زیرزمینی و با توجه به اینکه النجق در حوزه آبریز دریاچه ارومیه قرار دارد استفاده بهینه از آب موجود تنها راه حل برای رفع این معضل است که باید برای ادامه روند کشاورزی به سمت اصلاح الگوی کشت و طرح کشت جایگزین گام برداریم.

وی افزود: برداشت‌های بی رویه از منابع آب زیرزمینی طی سنوات گذشته به ویژه در بخش کشاورزی موجب شده تا سطح آب زیرزمینی به طور مستمر در حال افت بوده و این امر موجب کاهش ذخایر آبی و ایجاد مشکلات جدی از جمله کاهش آبدهی چاه‌ها، خشک شدن قنوات و چشمه‌ها، شور شدن آب‌های زیرزمینی در بخش‌های زیادی از دشت شهرستان مرند شده است.

مدیر جهادکشاورزی شهرستان مرند در ادامه خاطر نشان کرد: ادامه این روند کلیه سرمایه گذاری‌ها و مبانی اقتصادی شهرستان مرند و حومه را تهدید می‌کند و چنانچه اقدامی در زمینه جلوگیری از روند افت سطح آب زیرزمینی انجام نشود در آینده نزدیک شاهد بروز مشکلات جدی‌تر و از بین رفتن این دشت حاصل خیز خواهیم بود و  قبل از اینکه آب ها ما را مدیریت کنند ما شیوه استفاده از آب ها را اداره کنیم.

رحمانی ادامه داد: با امکاناتی که دولت در نظر گرفته است و در راستای صرفه جویی آب در بخش کشاورزی مردم می‌توانند با همکاری مدیریت جهادکشاورزی و مراکز و دفاتر سیستم‌های آبیاری سنتی خود را به سیستم آبیاری‌های تحت فشار برای توسعه آبیاری نوین کشاورزی تبدیل کنندکه در این زمینه دولت به کشاورزانی که بخواهند آبیاری تحت فشار را اجرا کنند تسهیلات و کمک بلاعوض برای هر هکتار ۱۰میلیون تومان اختصاص می‌دهد که این فرصت مناسبی برای تغییر روش آبیاری می‌باشد.

وی همچنین با اشاره به استفاده از کودهای شیمیایی در حوزه کشاورزی ابراز کرد: باید حفاظت از آب ‌و خاک را در کنار هم اجرا کنیم و برای این موضوع باید به دنبال تغییر رفتار و شیوه کشاورزی باشیم و به این منظور باید به جامعه کشاورزی در زمینه‌ها و فعالیت‌های مختلف آموزش داده شود، به همین دلیل احتیاج به حلقه واسط تسهیل گری داریم که مباحث را به زبان ساده‌تر به کشاورزان منتقل کند.

 رحمانی در پایان گفت: توسعه کشت گیاهان دارویی نظیر زعفران و گل محمدی در اراضی دیم از دیگر ظرفیت‌های بخش کشاورزی شهرستان مرنذ است که  حمایت از صادرات گیاهان دارویی، سیاست دیگر دولت برای ترویج کاشت این گیاهان است.

پسندیدنطرح‌های آبیاری تحت فشار مرند وام بلاعوض دریافت می‌کنند‌(0)نپسندیدنطرح‌های آبیاری تحت فشار مرند وام بلاعوض دریافت می‌کنند‌(0)