- پایگاه اطلاع رسانی خداآفرین به روز - http://khodafarinberoz.ir -

خاموشی برق در آذربایجان شرقی


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خداآفرین به روز ، افشین روشن میلانی ظهر امروز در نشست خبری با خبرنگاران، با اشاره به خصوصیات صنعت برق، اظهار داشت: در این صنعت امکان ذخیره‌سازی بزرگی نداریم و تولید و مصرف همزمان رخ می‌دهد که این امر، ضرورت کنترل اوج مصرف را گوشزد می‌کند.

وی با بیان اینکه صنعت برق شامل ۴ جزء است که تولید، انتقال، توزیع و مشترکان با یکدیگر یک زنجیره را تشکیل می‌دهد افزود: هرکدام از این اجزا لنگ شود، این زنجیره به هم می‌خورد لذا باید این معادله همیشه پایدار باشند و برای حفظ پایداری نیازمند همراهی و همکاری مردم در مدیریت مصرف هستیم.

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای آذربایجان، با یادآوری اینکه متوسط منحنی بار در کشور، ۴۰۰ الی ۵۰۰ ساعت درسال به پیک بحرانی می‌رسد گفت: باید نزدیک به ۳ تا ۴ برابر هزینه دریافتی از مردم در ایام بحرانی هزینه کنیم تا برق به مردم برسد لذا باید این پیک بحرانی مدیریت شود، که در این راستا ۱۱ برنامه تشویقی برای صنعت، ادارات، کشاورزی، خدمات و خانگی تدوین شده است.

میلانی با تاکید بر اینکه اگر می‌خواهیم به سمت خاموشی نرویم، باید زمان مصرف کنترل و پیک بحرانی برای مردم تعریف شود ابراز داشت: در ماه‌های تیر و مرداد از ساعت ۱۲ ظهر تا ۵ عصر ساعات پیک بحرانی است و باید دست در دست هم، این زمان را مدیریت کنیم تا خاموشی رخ ندهد و یا به حداقل برسد.

وی با اشاره به اینکه افزایش میزان مصرف برق باعث می‌شود که تجهیزات با حداکثر ظرفیت خود کار کنند که این امر باعث تخریب تجهیزات صنعت برق و افزایش خاموشی تا جایگزینی تجهیزات جدید می‌شود خاطر نشان کرد: اگر میزان مصرف بالا برود، تولید هم به بحران برخورد می‌کند، چراکه اگر مصرف از تولید بالا برود، مجبوریم بخشی از مصرف را حذف کنیم.

مدیرعامل برق منطقه‌ای آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل، با تاکید بر اینکه مردم باید این ساعت پیک بحرانی را درک کنند تصریح کرد: ۴۰ درصد از مصرف برق ساعات پیک بحرانی ناشی از سیستم‌های سرمایش و کولر است، لذا باید دمای سرمایش در ۲۴ درجه به عنوان دمای آسایش تنظیم کنیم، یا زمان اتوکشی و مصرف لوازم پرمصرف را از این ساعات پیک به ساعات کم بار منتقل کنیم که این اقدامات می‌تواند به مدیریت پیک بحرانی منجر شده و خاموشی به حداقل برسد.

وی با بیان اینکه علاوه بر سایر ایام سال برای مدیریت و فرهنگ مصرف، در دو ماه از سال و ۵۰۰ ساعت از سال، نیازمند همراهی تنگاتنگ مشترکین هستیم اظهار داشت: مشترکین صنعتی هم وعده داده‌اند ۳۰۰ مگاوات مصرف پیک خود را کاهش دهند و برای این اقدامشان تشویقی خواهیم داد.

میلانی میزان توسعه صنعت برق را سالانه ۴ درصد و میزان رشد مصرف را سالانه ۷ درصد عنوان کرد و گفت: برای عبور از تابستان، ۳۰۰ مگاوات از کشورهای همسایه با قیمت بالا برق وارد می‌کنیم و یارانه زیادی به مشترکین ارائه می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در خاموشی سال قبل اعتراضاتی بود که چرا در فلان استان‌ها خاموشی کمتری دارند، اظهار داشت: برای امسال برای هر استان حداکثر مصرف تعیین شده که اگر این پیک بار رعایت شود، این استان خاموشی نخواهد داشت.

مدیرعامل برق منطقه‌ای آذربایجان، میزان مشترکین برق در منطقه آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل را ۱۰ درصد تعداد مشترکین کل کشور عنوان کرد و ادامه داد: این تعداد مشترک، ۶٫۵ درصد برق را در این سه استان مصرف می‌کنند.

میلانی در مورد نیروگاه‌های مقیاس کوچک هم گفت: حدود ۷۹ مگاوات و ۱۵ فقره نیروگاه مقیاس کوچک در این سه استان داریم که یک نیروگاه بادی هم با ۳۵ مگاوات در آغکند وارد مدار خواهد شد. در مجموع ۴ درصد مصرف سه استان را این نیروگاه‌های مقیاس کوچک تأمین کرده‌اند و تا پایان سال ۷۰ مگاوات دیگر وارد مدار می‌شود.

وی با اشاره به اینکه ۱۳۰۰ مگاوات، میزان مصرف برق آذربایجان شرقی و ۳۵۰۰ مگاوات میزان مصرف برق در منطقه آذربایجان و سه استان است، خاطر نشان کرد: ۴۰۰۰ مگاوات توان تولید داریم و ۳۰۰ مگاوات هم واردات داریم اما نمی‌توان برق تولیدی تبریز را فقط در تبریز مصرف کرد، چراکه این برق و برق نیروگاه هسته‌ای بوشهر و… هم در شبکه سراسری توزیع می‌شود. اما تلاش می‌کنیم تراز تولید و مصرف را برابر کنیم تا در مجموع کل کشور، خاموشی و مصرف را به حداقل برسانیم.

این مقام ارشد صنعت برق شمالغرب کشور با اشاره به اینکه شرکت برق آذربایجان درگاه واردات انرژی است، افزود: ۱۴ برابر صادرات برق، واردات از این منطقه داریم که صادرات بسیار محدود است ولی از ارمنستان نزدیک به ۳۰۰ مگاوات واردات داریم.

میلانی در پاسخ به تسنیم در مورد سرنوشت تونل انرژی تبریز، گفت: مصرف برق مناطق مرکزی شهر تبریز دو برابر سال گذشته شده و این در حالی است که توسعه‌ای بزرگ در این منطقه رخ نداده است، برای پاسخ به این نیاز بازار و مرکز تبریز، باید خطوط انتقال فشار قوی را احداث کنیم که این برق باید با دکل منتقل شود که این مطلقاً امکان پذیر نیست، انتقال کابل از زیر خاک برای ۲۳۰ کیلوولت هم از لحاظ ایمنی ممکن نیست لذا برای این کار یک معبر از عینالی تا خیابان خاقانی طراحی شده که به صورت تونل زیرزمینی منتقل کنیم. این طرح هم اکنون ۶۰ درصد آماده شده و ۴۰ درصد هم با پیمانکار در حال تعدیل قیمت با توجه به افزایش نرخ هستیم. پروژه بسیار عظیمی است که اثرات آن روی زمین دیده نمی‌شود و در آینده برکات آن را خواهیم دید.

وی در پاسخ به سؤال دیگری از تسنیم، آخرین وضعیت نیروگاه‌های جدید را هم یادآور شد و ابراز داشت: نیروگاه هریس با ۳۵۰ مگاوات تا آخر تیرماه وارد مدار می‌شود و این به معنی افتتاح نیست. نیروگاه بناب نیز توسعه می‌یابد. نیروگاه جلفا هم در دست بخش خصوصی در حال احداث است.

مدیرعامل برق منطقه‌ای آذربایجان، با اشاره به اینکه اختلاف پیش‌بینی شده بین مصرف و تولید برق در کشور نزدیک به ۱۲۰۰۰ مگاوات است، تصریح کرد: با برنامه ریزی صورت گرفته، ۴۰۰۰ مگاوات نیروگاه جدید وارد مدار می‌شود، ۴۰۰۰ مگاوات هم به واسطه وضعیت خوب بارندگی‌ها توسط نیروگاه برق آبی تولید می‌شود و باید ۴۰۰۰ مگاوات هم مردم صرفه جویی کنند.

میلانی همچنین در پایان، قیمت تمام شده هر کیلو وات برق را ۱۲۰ تومان بدون هزینه سوخت عنوان کرد و گفت: متوسط قیمت برقی که به مصرف کننده عرضه می‌شود، نزدیک به ۷۰ تومان است و بیش از ۵۰ تومان هم یارانه در اختیار مصرف کننده قرار می‌گیرد. مثال عینی هر کیلو وات هم، ۱۰ ساعت کارکرد یک لامپ ۱۰۰ وات است.

پسندیدنخاموشی برق در آذربایجان شرقی(0)نپسندیدنخاموشی برق در آذربایجان شرقی(0)