کدخبر : 7092
دوشنبه 1 اردیبهشت 1394 - 13:31
410 بازدید
فاقددیدگاه

استقبال آذربایجان از ارتقای سطح دفاعی تهران – باکو

استقبال آذربایجان از ارتقای سطح دفاعی تهران - باکو
خداآفرین به روز : رئیس جمهور آذربایجان با حمایت کامل از ارتقای سطح دفاعی میان دو کشور، گفت:ثبات، امنیت و پیشرفت ایران را ثبات ، امنیت و پیشرفت آذربایجان می دانیم و همواره از مواضع ایران حمایت خواهیم کرد.

به گزارش خداآفرین به روز، سردار حسین دهقان وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران که به  دعوت رسمی سپهبد ذاکر حسن اف وزیر دفاع جمهوری  آذربایجان به این کشور سفر کرده است با الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان دیدار  و پیرامون مسایل مهم دو جانبه، منطقه ای و بین المللی گفتگو کرد.       

در این دیدار سردار دهقان با ابلاغ سلام های گرم رئیس جمهور اسلامی ایران به رئیس جمهور آذربایجان  با اشاره به اشتراکات فراوان مذهبی، تاریخی ایران و آذربایجان، اراده سیاسی قوی رهبران دو کشور در توسعه مناسبات را ضمانت بسیار خوبی برای اجرای توافقات و ترسیم افق آینده همکاری هادانست.

وزیر دفاع جمهوری اسلامی  ایران گفت: دوکشور از یک ژئوپلتیک مشترک برخوردار هستند و منافع و تهدیدات مشترک آنان لزوم توسعه همکاری های همه جانبه را بیش از پیش افزایش داده است.

سردار دهقان با بیان اینکه آذربایجان در سیاست خارجی و دیپلماسی دفاعی جمهوری اسلامی ایران از جایگاه ویژه ای برخوردار است و ظرفیت های فراوانی برای افزایش تعاملات و همکاری دو کشور به ویژه در حوزه دفاعی و نظامی وجود دارد، آمادگی کشورمان رابرای ارتقاع سطح روابط دفاعی و تامین تجهیزات مورد نیاز ارتش آذربایجان اعلام کرد.

وزیر دفاع، با تبیین راهبرد آمریکا برای در تنگنا قراردادن امنیتی و ژئوپلیتیک کشورهای منطقه از طریق، ایجاد بحران های طراحی و مدیریت شده و ائتلاف های اشکار و پنهان گفت : تهاجم نظامی عربستان به یمن که با حمایت آمریکا و رژیم صهیونیستی صورت گرفته در همین راستا است که منجر به افزایش وخامت و پیچیده تر شدن وضعیت خاورمیانه شده است.

سردار دهقان با اشاره به طرح ۴ ماده ای جمهوری اسلامی ایران برای خاتمه دادن به بحران یمن گفت: حمایت کشور های اسلامی از این طرح که شامل برقراری  آتش بس فوری، ارسال کمک ها ی انسان دوستانه، گفتگو های یمنی – یمنی  و تشکیل دولت فراگیر می باشدراه حل بحران و جلوگیری از خون ریزی در این کشور است.

وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران، همچنین با اشاره به برنامه تروریست های تکفیری برای توسعه وضعیت کنونی خود در منطقه آسیای مرکزی و قفقاز گفت: تلاش کشورهای منطقه برای همکاری و تعامل جدی به منظورمقابله با تروریسم می تواند جلوی نفوذ و توسعه آنان را گرفته ظریب امنیتی منطقه را افزایش دهد.

سردار دهقان از دریای خزر به عنوان دریای صلح و دوستی یاد کرد و گفت دریای خزر نباید به منطقه ای برای رقابت تسلیحاتی تبدیل شود.

وی تاکید کرد کلیه مسایل دریای خزر صرفا توسط کشورهای ساحلی و از طریق مذاکره و مسالمت آمیز قابل حل و فصل می باشد.

 دراین دیدار الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان با ابراز مسرت از سفر سردار دهقان به آذربایجان، رضایت خود را از روند رو به پیشرفت و مطلوب روابط دو کشور در همه زمینه ها اعلام کرد.

رئیس جمهور آذربایجان با حمایت کامل از ارتقای سطح دفاعی میان دو کشور، ابراز امیدواری کرد : این سفر منجر به توسعه و تعمیق هرچه بیشتر همکاری های دفاعی و نظامی میان تهران و باکو شود.

وی افزود : ثبات، امنیت و  پیشرفت ایران را ثبات، امنیت و پیشرفت آذربایجان می دانیم و بر همین اساس همواره از مواضع جمهوری اسلامی ایران به ویژه در موضوع فعالیت های صلح آمیز هسته ای حمایت کرده و معتقدیم هیچ عاملی نمی تواند تاثیری بر مواضع آذربایجان در این ارتباط داشته باشد.

الهام علی اف ضمن تاکید بر وجود دیدگاه های یکسان در مقابله با گروه های تکفیری – تروریستی تصریح کرد : کشورهای منطقه باید به طور جدی و همه جانبه با همکاری یکدیگر این تهدید منطقه ای را دفع و برای ایجاد امنیت، صلح و ثبات تلاش نمایند.

پسندیدناستقبال آذربایجان از ارتقای سطح دفاعی تهران – باکو(0)نپسندیدناستقبال آذربایجان از ارتقای سطح دفاعی تهران – باکو(0)
امتیاز:
(0) (0)
اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما